2013-05-14 Nadanie im. Wandy Modlibowskiej Szkole Podstawowej, Sikorzyn
14 maja 2013r. odbyła się niecodzienna uroczystość nadania imienia Wandy Modlibowskiej Szkole Podstawowej w Sikorzynie (koło Czachorowa, powiat Gostyń). Społeczność szkolna od kilku lat nosiła się z zamiarem posiadania patrona szkoły. Inspiracją do tego wyboru stało się opracowanie przez Aeroklub Poznański biografii Wandy Modlibowskiej oraz zorganizowanie wystawy zdjęć przez sołtysa Czachorowa z okazji 100. rocznicy urodzin Wandy Modlibowskiej i 90. rocznicy istnienia Aeroklubu Polskiego w Poznaniu. Uroczystości nadania imienia poprzedzone zostały wizytą dzieci na lotnisku w Kobylnicy w dniu 25 kwietnia br. która umożliwiła im zapoznanie się z całym bogactwem sprzętu lotniczego i historią naszego aeroklubu.
Zgodnie z zachowaną kroniką Szkoła w Sikorzynie powstała w 1873r. W obecnym kształcie istnieje od 1989r., skupiając uczniów pobliskich wsi. Data nadania szkole imienia Wandy Modlibowskiej nie jest przypadkowa. W dniu tym ustanowiony został przez patronkę szybowcowy rekord świata (długotrwałości lotu 24 godziny i 15 minut) w 1937r.
Od rana w Ośrodku Kultury w Sikorzynie rozpoczęły się uroczystości, podczas których przekazany został szkole sztandar oraz akt nadania imienia patronki. Młodzież szkolna przygotowała w bardzo ciekawy sposób inscenizację życiorysu Wandy Modlibowskiej wzbogaconą o wiersze, pieśni oraz występ młodzieżowej orkiestry szkolnej z Gostynia. Następnie odbył się uroczysty przemarsz na teren szkoły, w której nastąpiło odsłonięcie tablicy na budynku szkoły z imieniem patronki, a także tablicy pamiątkowej z okazji jej rekordowego lotu, ofiarowanej szkole przez Aeroklub Poznański. Niespodzianką dla wszystkich zebranych gości, a szczególnie dla dzieci był przelot naszego aeroklubowego samolotu w pobliżu dziedzińca szkolnego, wykonany przez pilotów: Jana Przybyła i Piotra Szymańskiego. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Zarządu Aeroklubu Poznańskiego oraz Koła Seniorów Lotnictwa.

Barbara Grześkowiak-Bocian
Zdjęcia zamieszczone w artykule: