Odwiedzin: 1752842 
 
Meteo
   KontaktAktualności
2017-11-02
Zmarł Ireneusz Cieślak, Poznań
W dniu 2 listopada 2017 r. w Poznaniu w wieku 85 lat zmarł Ireneusz Cieślak pilot balonowy, instruktor.

Z Aeroklubem Poznańskim związany od 1950 roku, członek honorowy (2005).
Uczestnik niezliczonych zawodów i imprez balonowych, w tym rangi mistrzostw Świata i mistrzostw Europy.
W roku 1983 zwyciężył w pierwszej powojennej edycji zawodów o Puchar Gordona Bennetta (w załodze ze S. Makne).
Zwycięstwem z 1983 r. załoga balonu SP-BZO "Polonez" na trwale zapisała się w historii światowego sportu lotniczego.
Ireneusz Cieślak w Pucharze Gordona Bennetta startował jeszcze trzykrotnie, jako dowódca balonu zajmując kolejno 4 m. (1984), 5 m. (1985) i 9 m. (1988).
Wspaniały gawędziarz i pasjonat lotnictwa.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w 9 listopada 2017 r. na cmentarzu Junikowo w Poznaniu.
    
2017-09-10
Beata Choma Mistrzynią Europy, Leszno
Beata Choma pilotka Aeroklubu Poznańskiego wygrała rywalizację kobiet podczas IV Mistrzostw Europy Kobiet w balonach na ogrzane powietrze i zdobyła tytuł Mistrzyni Europy.

W ostatnim dniu rywalizacji Beata Choma wyprzedziła dotychczasową liderkę klasyfikacji Litwinkę – Agne Simonaviciute, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Trzecia była Elisabeth Kindermann reprezentująca Austrię.
W zawodach wzięło udział łącznie 28 pilotek z 11 krajów.
Zawody odbyły się w dniach 3-10 września 2017 r. w Lesznie, a organizatorem był Leszczyński Klub Balonowy.

Wyniki zawodów.
Strona zawodów.
Materiał na portalu dlapilota.pl.
2016-05-03
XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski 2016, Krosno
W dniach 29 kwietnia - 3 maja 2016 r. w Krośnie odbyły się Balonowe Mistrzostwa Polski. W zawodach wzięły udział załogi Aeroklubu Poznańskiego: Beata Choma - balon TYSKIE SP-BEA (19) i Zbyszek Meller - balon LECH SP-BCI (20).
Balonowym Mistrzem Polski został Jakub Bauta z Aeroklubu Leszczyńskiego.
Imprezą towarzyszącą były rozegrane już po raz siedemnasty Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe.
Zobacz wyniki.2016-05-03
II Festiwal Balonów , Krzyżowa
Z inicjatywy Świdnickiego Klubu Balonowego w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2016 r. po raz drugi w Krzyżowej pod Świdnicą odbył się Festiwal Balonów. W imprezie wzięła udział załoga z Aeroklubu Poznańskiego na balonie TYSKIE SP-BIM - pil. Piotr Hałas.
2015-10-06
Balony nad dachami Poznania
Korzystając z braku ruchu samolotów pasażerskich związanego z remontem pasa na poznańskiej Ławicy, nasi piloci balonowi wykonali serię lotów nad dachami naszego miasta.

Malownicze widoki z balonowego kosza można zobaczyć w relacji telewizji WTK, której reporterka wzbiła się w powietrze razem z Beatą Chomą.

2015-09-19
3rd FAI Womens European Hot Air Balloon Championship, Drenthe (Holandia)
W dniach 14-19 września w Drenthe w Holandii odbyły się III Balonowe Mistrzostwa Kobiet.
W zawodach wzięło udział 30 załóg z 13 krajów.
Mistrzynią Europy została Ewa Prawicka-Linke (Polska, Leszczyński Klub Balonowy), przed Daivą Rakauskaite (Litwa) i Elisabeth Kindermann (Austria). Beata Choma (pilotka Aeroklubu Poznańskiego, balon TYSKIE SP-BEA) zajęła 4 miejsce.
Strona zawodów womeneuropeans2015balloon.nl2015-09-13
Balonowe Mistrzostwa Kobiet, Leszno
Podczas rozgrywanych w Lesznie w dniach 10-13 września 2015 r. Balonowych Mistrzostwach Kobiet Mistrzynią Polski została Beata Choma (Aeroklub Poznański), przed Darią Goławską-Dudkiewicz (Aeroklub Leszczyński) i Ewą Prawicką-Linke (Leszczyński Klub Balonowy).

Mistrzostwa towarzyszyły rozgrywanemu, już po raz 24, Balonowemu Pucharowi Leszna.
W Pucharze uczestniczyły 32 załogi z Polski, Litwy i Węgier. Zwycięzcą imprezy został pilot z Litwy Laurynas Komza. Beata Choma (balon TYSKIE SP-BEA) zajęła miejsce 4, a Zbyszek Meller (balon LECH SP-BCI) miejsce 13.
Zobacz wyniki.


Start do wieczornego lotu

2015-07-05
Pre-Mistrzostwa Świata Kobiet, Litwa
Załoga Aeroklubu Poznańskiego w składzie: pil. Beata Choma, Monika Jagła, Alicja Kojak i Andrzej Konstańczuk w dniach 2-5 lipca 2015 r. wzięła udział w odbywających w miejscowości Birštonas (Litwa) zawodach balonowych - Pre-Mistrzostwa Świata Kobiet (Pre-Championship of 2nd FAI Women‘s World Hot AirBalloon Championship 2016)
Podczas zawodów rozegrano 18 konkurencji. Beata Choma startując balonem Tyskie SP-BEA w klasyfikacji generalnej zajęła 7 miejsce, a wśród kobiet była druga.

Link do strony zawodów.

2015-07-05
Załoga Aeroklubu Poznańskiego z wizytą u Polaków na Wileńszczyźnie, Soleczniki
W niedzielę 5 lipca 2015, po zakończeniu zawodów balonowych BirstonasCup 2015, Beata Choma wraz z ekipą spotkała się z mieszkańcami miejscowości Soleczniki na Litwie. Na placu przed gmachem samorządu w centrum miasta zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Wystąpił również solecznicki zespół taneczny ”Smile”. Po godz. 20 nad Solecznikami wzniósł się poznański balon Tyskiez flagą rejonu solecznickiego. Podczas pobytu w Solecznikach załoga balonowa odwiedziła dzieci z Domu Dziecka, do którego przywiozła polskie książki zgromadzone podczas prowadzonej przed wyjazdem zbiórki. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, przede wszystkim panu Przemkowi Grusowi oraz państwu Robertowi i Monice Jagła którzy przeprowadzali zbiórkę oraz członkom Aeroklubu Poznańskiego, firmom Daxer, PTBS Sp. Z o.o., Wydawnictwu LektorKlett Sp. Z o.o., GoldenSubmarine Sp. Z o.o.,Niepublicznemu Przedszkolu Językowemu Michałek w Strzelinie, Niepublicznemu Przedszkolu Ekologicznemu Eko-Przedszkolak w Strzelinie oraz wszystkim osobom wielkiego serca, których nazwiska nie zostały osobno wymienione.

Baloniarze odwiedzili również pobliską miejscowość Soleczniki Male, w której zakończył się rekordowy lot szybowcowy Tadeusza Góry w 1938 r. Za ten lot jako pierwszy pilot na świecie, został on odznaczony Medalem Lilienthala. Dziś śladem tego wydarzenia jest tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę gmachu miejscowej szkoły.
2014-09-13
I Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet , Leszno
W dniach 8-13 września 2014 r. w Lesznie odbyły się I Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet. W zawodach wzięło udział 38 zawodniczek z 16 krajów świata. Mistrzynią Świata została Nicola Scaife z Australii, która pokonała Austriaczkę Elisabeth Kindermann. Brązowy medal zdobyła Agne Simonavicuite z Litwy.
Spośród polskich zawodniczek najlepsza była reprezentująca Aeroklub Poznański Beata Choma, startująca na balonie SP-BEA "Tyskie", która zajęła 13 miejsce.
Więcej informacji na stronie zawodów.
2014-07-12
Beata Choma zwycięzcą XVIII Zawodów Balonowych im. Bogusława Stankiewicza, Pasłęk
W dniach 10-12 lipca 2014 w Pasłęku odbyły się XVIII Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza, w których wzięło udział 13 ekip. Silny wiatr utrudniał rozgrywanie konkurencji. W tym roku dwa najwyższe miejsca na podium należały do kobiet. W zawodach zwyciężyła Beata Choma. Tuż za Beatą znalazła się Daria Dudkiewicz z Leszna. Obydwie zawodniczki przyjechały do Pasłęka bezpośrednio z Elektrenai, gdzie wcześniej startowały w Balonowych Mistrzostwach Litwy. Zawodom w Pasłęku co roku patronuje zmarły w 2007 roku Bogusław Stankiewicz, który był ich inicjatorem i organizatorem. W sobotę 12 lipca uczestnicy zawodów wzięli udział w X Zlocie miłośników aniołów pt. „Prawie jak w niebie” w pobliskiej wsi Aniołowo, gdzie wykonano przelot nad wsią.

Przeczytaj informację prasową i zewnętrzną galerię zdjęć.
2014-07-06
XXII Mistrzostwa Litwy Balonów na Ogrzane Powietrze, Elektrenaj, Litwa
Beata Choma wraz z załogą w składzie: Mojka Jagła, Alicja Kojak i Andrzej Konstańczuk zajęła 9 miejsce w XXII Balonowych Mistrzostwach Litwy rozegranych w miejscowości Elektrenaj w dniach 2–6 lipca 2014. W zawodach wzięło udział 31 pilotów z Litwy, Łotwy, Polski, Rosji oraz Ukrainy. W 7 lotach rozegrano 23 konkurencje. W zawodach używano niedostępne jeszcze w Polsce loggery FAI, jakie obecnie wykorzystuje się podczas zawodów rangi Mistrzostw Świata czy Europy. Mają one możliwość deklarowania celów i opcję ręcznego zapisu przybycia do celu. Umożliwiają również rozgrywanie min. takich, zapomnianych już w Polsce konkurencji jak FlyOn, gdzie punkty do których należy dolecieć wyznacza się będąc już w powietrzu. Udział Mistrzostwach Litwy stworzył doskonałą możliwość treningu przed mającymi się odbyć we wrześniu w Lesznie Balonowymi Mistrzostwami Świata Kobiet.

Zobacz zdjęcia z XXII Balonowych Mistrzostw Litwy.
2014-06-21
Wianki nad Wisłą 2014, Warszawa
Przeczytaj reportaż Beaty Chomy o locie balonem Tyskie nad Warszawą w ramach imprezy Wianki nad Wisłą w dniu 21 czerwca 2014r.
2014-06-01
Wielkanocne Zawody Balonowe 2014, Grudziądz
W Skrzydlatej Polsce 6/2014 ukazał się reportaż Beaty Chomy z Wielkanocnych Zawodów Balonowych 2014 w Grudziądzu.
2014-05-30
Tyskie przy Stadionie Narodowym, Warszawa
Balon Tyskie przy Stadionie Narodowym w dniu 30 maja 2014r.
    
2014-05-24
Fiesta Balonowa Białobrzegi 2014, Białobrzegi
Na zlecenie Kompanii Piwowarskiej Aeroklub Poznański z balonem SP-BIM Tyskie w dniach 21-23 maj 2014r. wziął udział w Juwenaliach Politechniki Radomskiej. Okazało się, że w położonych 30 km od Radomia Białobrzegach rozgrywana jest 2 Białobrzeska Fiesta Balonowa, o czym załoga dowiedziała się z plakatów rozwieszonych w budynku portu Aeroklubu Radomskiego. Dzięki uprzejmości głównego organizatora Krzysztofa Kosobudzkiego oraz sędziego Ryszarda Kurowskiego ekipa w składzie Zbyszek Meller (pilot ) oraz Ania Molga, Rafał Siankowski i Filip Żurek dostała zgodę na start w imprezie. Jako że wieczorem 23 maja obowiązkiem załogi było wykonanie pokazu w ramach Juwenaliów nie było jej dane wystartować do pierwszego lotu w zawodach. Dopiero następnego dnia zarówno rano i wieczorem ekipa poleciała w dwóch lotach, w trakcie których rozegrano 5 konkurencji. Osiągnięte wyniki pozwoliły na zajęcie 4 miejsca na 13 startujących załóg. W przerwie między lotami organizatorzy zapewnili dodatkową atrakcje - spływ kajakami po rzece Pilicą, nad którą i jej rozlewiskami balony przelatywały zarówno rano jak i wieczorem.
    
2014-05-03
Górskie Zawody Balonowe 2014, Krosno
W dniach 30 kwietnia - 3 maja 2014r. Beata Choma na balonie SP-BEA Tyskie uczestniczyła w XV Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie. Beata zajęła ostatecznie 11 miejsce w gronie 39 pilotów.
Zobacz reportaż.
2014-05-01
Poznaj świat 5/2014
w numerze 5/2014 czasopisma Poznaj świat ukaże się artykuł "Dwie Lechitki nad Formozą" (str. 68) autorstwa Beaty Chomy opisujący udział Beaty i Jolanty Matejczuk (SP-BVC Lech) w Festiwalu Balonowym Taiwan Balloon Fiesta w dniach 11-31 lipca 2013r.
2014-04-20
Pokaz lotów balonowych, Sichów Duży
W Święta Wielkanocne Beata Choma latająca balonem Tyskie wzięła udział w pokazie lotów balonowych zorganizowanym z okazji nad Sichowem Dużym z okazji otwarcia sezonu 2014 w Domu i Bibliotece Sichowskiej im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów.

Zobacz relację i galerię zdjęć na stronie Beaty Chomy.
2014-04-13
XIII Wielkanocne Zawody Balonowe, Grudziądz
W dniach 10-13 kwietnia 2014r. w Grudziądzu na lotnisku w Lisich Kątach rozegrano XIII Wielkanocne Zawody Balonowe, klasyfikowane w ramach Pucharu Polski. Na starcie stanęło 23 zawodników z Polski i Litwy. W tym roku pogoda niezwykle dopisała. W pięciu lotach zostało rozegranych 18 konkurencji. Zwycięzcą został aktualny Wicemistrz Europy, Rimas Kostiuskevitius z Litwy, drugie miejsce wywalczyła nasza kolezanka z Aeroklubu Poznańskiego, Beata Choma, startująca balonem firmy BMsonic, która sponsorowała jej start. Zbyszek Meller, dowodzący drugą ekipą z Poznania i latający balonem Tyskie zajął 14 miejsce.
W tym roku po raz pierwszy oprócz klasyfikacji indywidualnej, w zawodach balonowych wprowadzono również klasyfikację grupową, w której biorą udział zespoły składające się z trzech zawodników. Beata Choma wraz z Tomaszem Filusem i Witoldem Filusem stworzyli grupę, która podczas zawodów w Grudziądzu wywalczyła pierwsze miejsce.

Zobacz galerię zdjęć, film i relację nt. zawodów. Strona Beaty Chomy.
 
2014-03-16
Konferencja Lotno-Techniczna i Bezpieczeństwa Lotniczego 2014, Poznań-Malta
W dniu 16 marca 2014 r. w sali konferencyjnej POSiR Tor Regatowy Malta odbyła się Konferencja Lotno-Techniczna i Bezpieczeństwa Lotniczego w Aeroklubie Poznańskim.
W Konferencji uczestniczyło 140 członków AP i osób chcących wykonywać loty z lotnisk Kobylnica (EPPK) i Bednary (EPPB) w roku 2014.
Pobierz prezentację.
  
...poprzednia
 
do góry

 
Odwiedziny strony
Zlot Gigantów 2017
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl