Odwiedzin: 2746286 
 
Meteo
   KontaktAktualności
2023-10-15
21. Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kąkolewo
Tradycyjnie na koniec sezonu szybowcowego w dniu 15 października 2023 r. w Aeroklubie Poznańskim w Kąkolewie odbyły się Szybowcowe Zawody Celności Lądowania.
Zawody zostały zorganizowane już po raz 21.

Zwycięzcy zostali wyłonieni po obliczeniu średniej odległości od wyznaczonego punktu z dwóch lotów. Miejsca na podium zajęli:
1. Jan Tratwal z wynikiem 1,41m
2. Wojciech Zasada z wynikiem 1,43m
3. Stanisław Hoffmann z wynikiem 5,8m
Na wyróżnienie zasługuje również Antonina Wolszczak, która podczas jednego z lądowań osiągnęła zaskakujący wynik 0,045m!

Fot. Patryk Bańkowski, Jan Tratwal
   
2023-10-01
Bezmiechowa 2023, Bieszczady

W dniach 25 września - 1 października 2023 r. odbył się coroczny wyjazd członków Aeroklubu Poznańskiego na szybowisko w Bezmiechowej.

Nie obyło się bez nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Kilkoro pilotów Aeroklubu miało okazję pierwszy raz wykonywać loty w górach ze startów grawitacyjnych, a bardziej doświadczeni mieli możliwość zrobienia uprawnień na start grawitacyjny!
Podczas tygodniowego pobytu odbyły się krótkie wypady nad Solinę oraz na szczyt Holicy, gdzie przed II wojną światową w Ustianowej Górnej funkcjonowało szybowisko i szkoła szybowcowa Wojskowego Obozu Szybowcowego.

Fot. Jan Tratwal
    
2023-08-05
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej 2023, Toruń

Na zakończonych w Toruniu Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced i Unlimited Mirosław Wrześniewski, reprezentujący Aeroklub Poznański, wywalczył wraz z Maciejem Pospieszyńskim z Aeroklubu Warszawskiego złoty medal w klasyfikacji drużynowej uzyskując tytuł Drużynowego Mistrza Świata w klasie Unlimited.
Indywidualnie w klasie Unlimited Mirek zdobył medal brązowy w konkurencji „dowolnej znanej” (Free Known), a Maciej sięgnął po Mistrzostwo Świata w klasyfikacji generalnej.
Z kolei w klasyfikacji indywidualnej w klasie Advanced srebrny medal i tytuł Wicemistrza Świata zdobyła Agata Porębska (wychowanka Aeroklubu Poznańskiego) reprezentująca Aeroklub Ziemi Lubuskiej, także drużyna Advanced w składzie Agata Porębska, Paweł Mazur (Aeroklub Częstochowski), Piotr Sieradzan (Aeroklub Częstochowski) wywalczyła brązowy medal drużynowy.

Zawody zostały rozegrane w dniach 26 lipca – 5 sierpnia 2023 r. W mistrzostwach wzięło udział 50 pilotów z 10. krajów. W sumie rozegrano 7 konkurencji (4 w klasie Unlimited, 3 w klasie Advanced), odbyło się 200 lotów. Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie zawodów www.wagac2023.eu.
    
2023-03-10
Bezpłatne szkolenie szybowcowe dla młodzieży w wieku 16-18 lat, Kąkolewo
Aeroklub Poznański zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat na bezpłatne szkolenie szybowcowe. W ramach kursu oferujemy:
- dostępne dla wszystkich szkolenie teoretyczne
- szkolenie praktyczne dla kandydatów wybranych na podstawie testów teoretycznych i sprawnościowych.

Nie przegap swojej szansy, zgłoś się już dziś!

Zobacz szczegóły


2023-03-30
Klaudiusz Kasprzak (1969-2023)
W wieku 53 lat zmarł Klaudiusz "Fryta" Kasprzak, wychowanek i długoletni członek Aeroklubu Poznańskiego, kapitan Enter Air.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 18 kwietnia o godzinie 11:10 na Cmentarzu Komunalnym Junikowo w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 305.

Zobacz wspomnienie
2023-03-12
Konferencja BL, Poznań
Konferencja BL Aeroklubu Poznańskiego odbyła się w niedzielę 12 marca 2023r. o godz. 10:00 w sali CW4 na Politechnice Poznańskiej, ul. Berdychowo 4 w Poznaniu.

Zobacz prezentację z konferencji BL.

Po konferencji można było przystąpić do corocznego KWT. Podchodzący do KWT byli proszeni o okazanie dowodu opłaty 60 zł tytułem "KWT 2023 imię nazwisko" wpłaconej uprzednio na konto Aeroklubu Poznańskiego.
2022-10-23
XX Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania , Kąkolewo
W dniu 23 października 2022 r. na lotnisku EPPG w Kąkolewie odbyły się XX Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania organizowane przez Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej. Loty zawodnicze odbywały się na szybowcach „Bocian” oraz „Puchacz”, a starty odbywały się za wyciągarką. W zawodach wzięło udział 20 zawodników.
Miejsce pierwsze zajął Jakub Grzeszczak z wynikiem 3,83 m, drugi był Ignacy Pazder z wynikiem 4,63 m. Na miejscu trzecim uplasował się Jędrzej Misiorny z wynikiem 5,82 m Wyniki były liczone jako średnia z dwóch lądowań.

Dzień był pełen lotniczych emocji i sportowej rywalizacji, ale nie zabrakło też dobrej zabawy oraz pamiątkowych zdjęć.
    
2022-10-11
Bieszczady 2022, Bezmiechowa
W dniach 2-9 października 2022r. odbył się tradycyjny, jesienny obóz Aeroklubu Poznańskiego na lądowisku Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej
    
2022-05-25
Bezpłatne szkolenie szybowcowe, Kąkolewo
Aeroklub Poznański zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat na bezpłatne szkolenie szybowcowe.
Tak jak w poprzednich latach spośród kandydatów zostanie wybrana grupa osób, których szkolenie zostanie sfinansowane przez Aeroklub Poznański.
Nie przegap swojej szansy, zgłoś się już dziś!

Zobacz szczegóły


2022-02-23
Hieronim Franek Kowalski (1933-2022), Poznań
W dniu 23 lutego 2022r. w wieku 88 lat zmarł Hieronim "Franek" Kowalski, instruktor pilot szybowcowy i samolotowy, członek honorowy i jeden z najbardziej zasłużonych pilotów Aeroklubu Poznańskiego. "W powszechnej opinii latał na wszystkich typach samolotów."

Życiorys Hieronima Kowalskiego.
    
2021-10-16
XIX Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania Aeroklubu Poznańskiego, Kąkolewo
W dniu 16 października 2021 r. na lotnisku w Kąkolewie EPPG już po raz dziewiętnasty odbyły się Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania Aeroklubu Poznańskiego. Rywalizowało 11 zawodników. Loty zawodnicze odbywały się na szybowcach "Bocian" i "Puchacz" startujących za samolotem.
Sprzyjające warunki atmosferyczne, sprawna obsługa startu pozwoliła na rozegranie dwóch tur startów dla wszystkich uczestników zawodów. Każdy zawodnik musiał wykonać loty na Bocianie i Puchaczu. Poziom zawodów był wysoki. Po pierwszej turze prowadziła Barbara Grześkowiak-Bocian z wynikiem 2,40 m. W drugiej turze najlepszy wynik uzyskał Paweł Masełkowski zatrzymując się idealnie na taśmie.
Ostatecznie po dwóch turach wyłoniony został Mistrz w Celności Lądowań, został nim Szymon Melosik z sumowanym wynikiem z pierwszej i drugiej tury równym 4,03 m. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Dłużewicz (8 m), a na trzecim Patryk Bańkowski (11,47 m).
Na zakończenie rywalizacji w imieniu Zarządu AP Barbara Grześkowiak-Bocian wraz z sędzią zawodów Zbigniewem Mellerem wręczyli statuetki oraz dyplomy dla najlepszych pilotów.

Zobacz wyniki zawodów.
Zobacz galerię zdjęć (foto Patryk Bańkowski, Mirosław Hercog, Zbigniew Meller).
   
2021-06-29
Ireneusz Materniak (1958-2021), Poznań
W dniu 29 czerwca 2021r., w wieku 63 lat zmarł nasz przyjaciel i kolega instruktor pilot Ireneusz Materniak.

Szkolenie lotnicze odbył w Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie, gdzie uzyskał uprawnienia instruktora szybowcowego. Pilot zawodowy samolotowy z uprawnieniem pilota doświadczalnego II klasy, posiadacz Złotej Odznaki Szybowcowej z dwoma diamentami. Współzałożyciel Bractwa Podwójnej Mewy. Od kilkunastu lat członek Aeroklubu Poznańskiego, wykładowca na poznańskich uczelniach wyższych.
W 2011r. odznaczony wyróżnieniem Błękitne Skrzydła za aktywną wszechstronną działalność lotniczą, w tym szkolenie pilotów szybowcowych i modelarzy, pracę lotniczego pedagoga i popularyzację lotnictwa w mediach. Z wykształcenia historyk, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, autor książki Przemyśl 1914-15. Harcmistrz ZHP.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gospodarskiej w Poznaniu.
   
2020-10-17
XVIII Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kąkolewo EPPG
W dniu 17 października 2020 r. odbyły się XVIII Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania. Zawody po raz pierwszy zostały rozegrane na lotnisku w Kąkolewie.
Rozegrano dwie tury lądowania.
Zwycięzcą zawodów został Sebastian Jurga. Drugie miejsce zajęła Barbara Grześkowiak-Bocian, a miejsce trzecie przypadło Michałowi Wierzykowi.

Zobacz wyniki zawodów.
    
2020-09-12
Aleksander Kujawski laureatem Wyróżnienia im. Dedala, GSS Żar
W dniach 9-13 września 2020 roku w Górskiej Szkole Szybowcowej odbył się doroczny Zjazd Miłośników GSS Żar, któremu towarzyszył Zlot Polskich Pilotek Aero Sabat 2020. Podczas Zjazdu zasłużonym instruktorom lotniczym wręczono wyróżnienia Rady Seniorów Lotnictwa AP, w tym Wyróżnienie im. Dedala - oficjalne wyróżnienie Aeroklubu Polskiego przyznawane osobom zasłużonym na polu kształcenia i wychowywania kadr lotniczych.

Tegorocznymi laureatami Wyróżnienia Honorowego im. Dedala zostali: instr. pil. Aleksander Kujawski z Aeroklubu Poznańskiego oraz instr. pil. Tadeusz Lewicki z Aeroklubu Gliwickiego. Wyróżnienia wręczył przewodniczący kapituły a zarazem prezes RSL AP – Leszek Mańkowski.

Instr. Aleksander Kujawski wyróżnienie otrzymał ”za wybitne zasługi w kształceniu i wychowaniu pilotów ku chwale polskiego lotnictwa”.
Instr. Kujawski to 30. laureat nagrody, a czwarty z Aeroklubu Poznańskiego. Wcześniej uhonorowano nim Stefana Makné, Hieronima "Frania" Kowalskiego (2009) oraz Artura Sławomira Pomietlaka (2012).

Zdjęcia i relacja ze Zlotu na stronie Rady Seniorów Lotnictwa AP.
2019-10-19
XVII Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kobylnica
XVII Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania Aeroklubu Poznańskiego przeszły już do historii. Rywalizowało z sobą 26 zawodników. Loty zawodnicze odbywały się na szybowcu Bocian startującym za wyciągarką.

Sprzyjające warunki atmosferyczne, sprawna obsługa startu pozwoliła na rozegranie jednej tury startów dla wszystkich uczestników zawodów. Po pierwszej turze wyłoniono 10 najlepszych pilotów którzy awansowali do II tury. O wysokim poziomie uzyskanych wyników świadczy fakt że 10 miejsce po pierwszej turze zajmował pilot z wynikiem 6,12 m.
Po wykonaniu 10 lotów w drugiej turze wyłoniony został Mistrz w Celności Lądowań. Został nim Marcin Falczyński z uśrednionym wynikiem z pierwszej i drugiej tury 2,08 m. Na drugim miejscu uplasował się Mirek Hercog - 2,38m, a trzeci był Szymon Melosik z wynikiem 3,17 m.
Na zakończenie rywalizacji Prezes KSL Barbara Grześkowiak-Bocian i Sędzia Zawodów Zbyszek Meller wręczyli najlepszym pilotom statuetki oraz dyplomy i upominki. [Z.Meller]

Fot.: Marek Idzior, Marek Kamoś, Zbyszek Meller.
    
2019-08-25
Leszno Cup 2019 | 47 SMPJ 2019, Leszno Strzyżewice
W dniach 15 - 25 sierpnia 2019 roku na lotnisku Leszno - Strzyżewice odbyły się zawody szybowcowe Leszno Cup 2019.
Regionalne Zawody Szybowcowe zostały przeprowadzone w klasach 15 m i 18 m (RZS 15 + 18).
Ponadto zostały rozegrane Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej (SMP Open) oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Standard (KZS Std).
Reprezentujący Aeroklub Poznański zawodnicy startujący w ramach SMP Open uplasowali się w środku stawki i osiągnęli następujące wyniki: Jerzy Kolasiński (szybowiec JS 1) - miejsce 17, Paweł Frąckowiak (LAK 17 B/FES) 18 msc., Zbyszek Meller (Jantar 2b) 19. msc.
Wyniki Leszno Cup dostępne na stronie zawodów www.soaringspot.com.

Równolegle w Lesznie rozegrane zostały 47 Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasach Klub A i Klub B.
W zawodach w klasie klub B udział wzięli piloci Aeroklubu Poznańskiego Miron Otręba - miejsce 10, Maciej Nowak - 14 msc. i Marcin Falczyński - 17 msc.
Wyniki SMPJ 2019 dostępne na stronie www.soaringspot.com.
2019-05-25
Sztandar Aeroklubu Poznańskiego, Lotnisko Kąkolewo
25 maja 2019 r. w setną rocznicę powstania Aeroklubu Polskiego w Poznaniu - pierwszej w niepodległej Polsce organizacji lotnictwa sportowego Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak wręczył Aeroklubowi Poznańskiemu nowy sztandar. Uroczystość odbyła się na Lotnisku w Kąkolewie podczas jubileuszowych obchodów Aeroklubu Poznańskiego.

Fundatorami sztandaru zostali:
Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Janusz Janiszewski - Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej
Zbigniew Hoffmann - Wojewoda Wielkopolski
Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania
Piotr Hojan – Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego
Mariusz Zgaiński – Starosta Grodziski
prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski - Rektor Politechniki Poznańskiej
Jerzy Makula - Prezes Aeroklubu Polskiego
gen. bryg. dypl. pil. Ireneusz Nowak - Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i Garnizonu Poznań
płk Rafał Miernik - Dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen bryg. Stanisława Taczaka
ICHB PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo -Sieciowe

Nowy sztandar nawiązuje do symboliki poprzedniego sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Poznania w roku 1969.
Awers przedstawia znak Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej oraz nazwy lotnisk na których Aeroklub prowadził lub prowadzi działalność lotniczą: Lotnisko Ławica (1919-1939), Lotnisko Poznań - Kobylnica (od 1945), Lotnisko Kąkolewo k/ Grodziska Wielkopolskiego (od 2017). Na rewersie został umieszczony herb Poznania, znak Aeroklubu Polskiego (polskiego związku sportowego) oraz historyczne symbole organizacji i związków, które współtworzyły lotnictwo cywilne i sportowe: Związku Lotników Polskich, Ligi Obrony Powietrznej Państwa, Ligi Lotniczej.
Projektantką sztandaru jest Barbara Grześkowiak-Bocian, współpraca Krzysztof Maciejewski.
Wykonawcą sztandaru jest Maria Szymańska - mistrz haftu artystycznego.
Sztandar służyć będzie Aeroklubowi podczas oficjalnych uroczystości, obchodów rocznicowych oraz innych ważnych dla naszego Stowarzyszenia wydarzeń.
Dotychczasowy sztandar po półwiecznej służbie został na stałe umieszczony w Sali Tradycji Aeroklubu.

2019-05-05
Drzwi otwarte 2019, Kobylnica
W dniu 5 maja 2019 dla osób zainteresowanych szkoleniem szybowcowym organizowanym w ramach projektu "SZKOLENIE SZYBOWCOWE DLA UZDOLNIONEJ MŁODZIEŻY" Aeroklub Poznański zorganizował Drzwi Otwarte na lotnisku w Kobylnicy.

Uczestnicy mieli możliwość odbycia lotu szybowcem oraz porozmawiania z uczestnikami ubiegłorocznych edycji tego projektu.
2019-03-23
Premiera filmu , Poznań-Krzesiny
W dniu 23 marca 2019 r. w Klubie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbył się pokaz premierowy filmu Instruktor poświęconego Hieronimowi "Frankowi" Kowalskiemu.

Zobacz zwiastun filmu "Instruktor".
Kamera i montaż: Maciej Siemieniuch www.timeshift.pl
Reżyseria: Życie Franka Kowalskiego i Maciej Peikert
Produkcja: AMP Maciej Peikert peikert@vp.pl

__
Hieronim Franek Kowalski

2018-12-25
Ludwik Misiek (1926-2018), Poznań
W dniu 25 grudnia 2018r. w wieku 92 lat zmarł ppłk Ludwik Misiek, żołnierz Armii Krajowej i Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej "Warta", wiceprezes Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wieloletni członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego i Polskiego, wybitny pilot szybowcowy.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 4 stycznia 2019r. na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Zobacz życiorys
2018-10-06
XVI Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kobylnica
Sprzyjające warunki meteorologiczne – słońce, słaby wiatr i przyjemna temperatura pozwoliły na rozegranie kolejnej edycji – XVI Szybowcowych Zawodów w Celności Lądowania Aeroklubu Poznańskiego. Przygotowanie sprzętu – dwóch szybowców Bocian, wyciągarki , samolotu holującego wytyczenie linii pomiarowej i roześmiane twarze uczestników pozwoliły na sprawne rozpoczęcie rywalizacji . Pierwsze lądowania i od razu kilka wyników poniżej 10 m mocno podgrzały atmosferę wśród rywalizujących pilotów. Ostatecznie po rozegraniu jednej tury lądowań zawody wygrał Łukasz Wańko z wynikiem 1,26 m. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Falczyński – 1,57 m, a na trzecim Zbyszek Meller – 1,98 m. W zawodach uczestniczyło 22 pilotów.
Zobacz wyniki zawodów.

Na zakończenie rywalizacji w Pubie Dolot Prezes Aeroklubu Tomasz Szczot wraz z Prezesem KSL Barbarą Grześkowiak-Bocian wręczyli okolicznościowe statuetki oraz dyplomy i drobne upominki dla najlepszych pilotów tych zawodów.
Zbyszek Meller

Fot. M.Idzior | Z. Meller
    
...poprzednia
 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl