Jan Czarnecki

Kierownik Aeroklubu Poznańskiego
Wybitny Organizator lotnictwa sportowego w Wielkopolsce

Jan Czarnecki

Z lotnictwem sportowym związany od 1919 roku – członek Aeroklubu Polskiego w Poznaniu.

W okresie międzywojennym pełnił społeczne funkcje w Lidze Obrony Powietrznej Państwa, w tym funkcję Inspektora Lotniczego L.O.P.P. Inicjator powstania m.in. Szkoły Szybowcowej w Mosinie pod Poznaniem oraz w Rzadkowie koło Piły. Od 1932 r. członek i działacz Aeroklubu Poznańskiego. Pilot szybowcowy i samolotowy. Instruktor modelarstwa, szybownictwa i spadochroniarstwa.

Po wybuchu II wojny światowej, w czasie Kampanii Wrześniowej aresztowany i jako zakładnik skazany na rozstrzelanie – przeżył egzekucję. ?ołnierz Armii Krajowej (pseudonim „Dedal”), uczestnik Powstania Warszawskiego w batalionie „Parasol”.

Od roku 1945 organizator lotnictwa sportowego w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. W wyniku politycznej weryfikacji w 1949 r. odsunięty od pracy w lotnictwie i uprawiania sportu lotniczego. W latach 50-tych niesłusznie oskarżony i uwięziony. Po rehabilitacji w roku 1956, w okresie 1957 – 1968 pełnił różne funkcje w Aeroklubie Poznańskim, w tym funkcję Kierownika Aeroklubu.

Założyciel Sekcji Balonowej Aeroklubu Poznańskiego (1957) oraz Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Poznańskim (1958).

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorowany Dyplomem F.A.I. im. Paula Tissandiera.

Tablica pamięci Jana Czarneckiego