2014-07-20 XXVI Mikrolotowe Mistrzostwa Polski, Kruszyn
XXVI Mikrolotowe Mistrzostwa Polski 2014 – zakończone!

Wczoraj, 20 lipca na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego w Kruszynie, odbyło się oficjalne zakończenie XXVI Mikrolotowych Mistrzostw Polski 2014.

Po rozpoczęciu zawodów, 15 lipca, przez pięć kolejnych dni na podwłocławskim niebie, rywalizowało ze sobą łącznie trzynaście załóg motolotniowych i samolotów ultralekkich, współzawodnicząc w trzech klasach: AL-2 (samoloty ultralekkie - 6 załóg), WL-2 (motolotnie dwuosobowe - 6 załóg) oraz WL-1 (motolotnie jednoosobowe - 2 pilotów). Najlepsi piloci i nawigatorzy z całego kraju, wykorzystywali maksimum swoich umiejętności i maksimum możliwości swoich statków powietrznych, współzawodnicząc w kilku konkurencjach, między innymi w konkurencji na celność lądowania z włączonym i wyłączonym silnikiem – gdzie zadaniem zawodników jest wylądowanie w wyznaczonej strefie, zwanej „deckiem” czy też „lotniskowcem”, ze względu na podobieństwo konkurencji właśnie do lądowania na lotniskowcu, czy też w konkurencji nawigacyjnej, podczas której załogi, lecąc po wyznaczonej trasie, muszą odnaleźć na ziemi obiekty, przedstawione na zdjęciach, otrzymanych podczas odprawy przedlotowej, czy też podczas konkurencji oszczędnościowej, gdzie zadaniem załóg jest wykonanie lotu po określonej na odprawie trasie, zużywając przy tym jak najmniej paliwa.

W dniu 20 lipca na terenie Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego na lotnisku Kruszyn koło Włocławka, odbyło się uroczyste zakończenie Mikrolotowych Mistrzostw Polski 2014, podczas którego zwycięzcom wręczono puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. Były to zawody szczególnie udane dla reprezentacji Aeroklubu Włocławskiego, gdyż dwie z trzech załóg, reprezentujących Aeroklub, zajęły miejsca na podium w kategorii samolotów ultralekkich. Trzecia załoga, reprezentująca Aeroklub Włocławski w składzie – pilot Paweł Maliszewski oraz nawigator – Kazimierz Nawrocki, zajęła wysokie, 4 miejsce w kategorii motolotni dwuosobowych - WL-2 Duży sukces odniosła również najmłodsza załoga reprezentująca Dębliński Aeroklub Orląt, po raz pierwszy startująca w zawodach: Radosław Jurga – pilot, który w dniu rozpoczęcia zawodów obchodził swoje 21 urodziny oraz Agata Jabłońska – 22-letnia nawigatorka, zajęli 4 miejsce w kategorii samolotów ultralekkich – AL-2. Przy bardzo sprzyjającej pogodzie, zawody rozegrane zostały w miłej i w pełni sportowej atmosferze z udziałem publiczności i mediów.

Krzysztof Ciszewski