Pomnik upamiętniający zwycięstwo w bitwie o Ławicę

Działalność powstałego ponad 50 lat temu Klubu Seniorów Aeroklubu Poznańskiego ukierunkowana została na upamiętnianie miejsc związanych z historią lotnictwa wielkopolskiego.

Najstarsi członkowie, jak i kolejne pokolenie pilotów podejmowało szereg cennych inicjatyw, które przyczyniły się między innymi do zbudowania na lotnisku „Ławica” pomnika dla uczczenia pamięci zdobywców lotniska przez Powstańców Wielkopolskich.

W 1980r. podjęta została uchwała o budowie pomnika i powołany został społeczny komitet, którego zadaniem było zgromadzenie środków finansowych na budowę. W dniu 6 stycznia 1984r, w 65-tą rocznicę zdobycia lotniska „Ławica”, odsłonięty został pomnik upamiętniający ten historyczny dla Poznania fakt. Aktu odsłonięcia dokonał Dowódca Wojsk Lotniczych gen. dyw. pilot. Tytus Krawczyc w obecności władz miasta i licznych delegacji.

Od tej pory, co roku Klub Seniorów Lotnictwa AP, przy współudziale Port Lotniczy Poznań - Ławica Sp. z o. o. organizuje spotkania przy pomniku zdobywców lotniska „Ławica”, gdzie członkowie Klubu wraz z władzami m. Poznania, delegacjami organizacji społecznych, przedstawicielami wojska i młodzieży szkolnej składają hołd Powstańcom Wielkopolskim.