Janusz Centka
ur.1950

Janusz Centka

Janusz Centka rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem w Aeroklubie Poznańskim, którego członkiem był w latach 1966-1973. W roku 1972 wywalczył tytuł Szybowcowego Mistrza Polski Juniorów. W roku 1973 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej i przeniósł się do Aeroklubu Leszczyńskiego, którego członkiem jest do dnia dzisiejszego.

"W ramach sekcji szybowcowej w Aeroklubie Poznańskim latałem w latach 1966-1973. Najbardziej utkwił mi w pamięci rok 1972, kiedy to w czasie jednego sezonu w klubie wylatałem ok. 210 godzin i 12000 km. Czy udało się to komuś po mnie? Po studiach na Politechnice Poznańskiej los rzucił mnie do Leszna i tak już pozostało. Mimo to z sentymentem wspominam tamte młode lata na lotnisku w Kobylnicy." Janusz Centka, 2002r.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych pilotów szybowcowych. Wielokrotnie zdobywał tytuły Szybowcowego Mistrza Polski (począwszy od roku 1976), ustanowił kilkanaście krajowych rekordów szybowcowych. Posiada złota odznakę szybowcową z trzema diamentami, jako drugi polski pilot wykonał przelot o długości powyżej 1000 km. Długoletni członek kadry narodowej, wielokrotnie reprezentował Polskę na zawodach międzynarodowych.

Janusz Centka trzykrotnie wywalczył tytuł szybowcowego mistrza świata (1991r., 1993r., 2006r.), był wicemistrzem w 2003r. i 2008r. oraz drugim wicemistrzem w 2001r. Wygrał Mistrzostwa Europy w 1996r., zajął drugie miejsce w 2005r., dwukrotnie wywalczył tytuł drugiego wicemistrza (1988r., 1998r.)

Za swoje osiągnięcia został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym - Medalem Tańskiego. W roku 2005
FAI wyróżniło Janusza Centkę przyznając mu najwyższe szybowcowe odznaczenie na świecie - Medal Lilienthala (jako 7 Polakowi).

Pracuje jako pilot liniowy w PLL LOT.