Piotr Zawada
1947-2015

Piotr Zawada

Piotr Zawada urodził się w 1947 r. Związany z Aeroklubem Poznańskim od 1958 r. Od 1973 r. pełnił funkcję instruktora w Klubie Modelarstwa Lotniczego “AVIA” w Poznaniu. Członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego od dnia 24 lutego 2007r.

W latach 1971-2000 startował w konkurencji modeli akrobacyjnych na uwięzi F2B, od 1978 r. reprezentant Polski. Jako reprezentant Polski na mistrzostwach Świata i Europy zakwalifikował się do finałowej piętnastki najlepszych akrobatów. Po trzykrotnych zwycięstwach w międzynarodowych zawodach NOGRAD (Węgry) i SVAZARM-u (Czechy) zdobył na własność puchary tych zawodów.
Od roku 1989 startował w konkurencji modeli redukcjno-latających na uwięzi F4B odnosząc swoje największe międzynarodowe sukcesy sportowe (indywidualne i drużynowe) na mistrzostwach Świata i Europy. W roku 2010 zdobył indywidualnie i w drużynie tytuły Mistrza Świata w konkurencji modeli redukcyjno - latających na uwięzi F4B.
Jako instruktor (najwyższej klasy "S") w klubie "Avia" wyszkolił wielu medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów Polski, między innymi: Janusza Węcławiaka, Marka Dominiaka, Maurycego Lange, Marcina Deckerta, Przemysława Golę, Piotra Gidlewicza, Michała Modrzyńskiego, Jerzego Grzelskiego , Szymona Pilarskiego, Wojciecha Ludwiczaka i innych. Łącznie jego wychowankowie zdobyli 68 medali, w tym 28 złotych (!). Jest autorem wielu publikacji w miesięczniku "Modelarz" oraz dziesięciu artykułów w modelarskich czasopismach zagranicznych tj. "Model Aviation", "Flying Models", "Aeromodeller", "Model Builder".
Trzykrotny (2004, 2008, 2010) laureat wyróżnienia Aeroklubu Poznańskiego "Złote skrzydło".

Osiągnięcia sportowe:
1997 r. – tytuł II wicemistrza Europy w konkurencji F4B, Rumunia
2000 r. – tytuł II wicemistrza świata w konkurencji F4B, Szwajcaria
2001 r. – tytuł II wicemistrza Europy w konkurencji F4B, Polska – Włocławek
2004 r. – tytuł I wicemistrza świata w konkurencji F4B, Polska – Dęblin
2006 r. – tytuł I wicemistrza świata w konkurencji F4B, Szwecja
2008 r. - tytuł I wicemistrza świata w konkurencji F4B , Polska – Włocławek
2010 r. – tytuł mistrza świata w konkurencji F4B , Polska - Częstochowa
17 medali mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy w klasyfikacji drużynowej (w tym 10 złotych) w konkurencji F4B
14 medali na zawodach międzynarodowych
41 medali mistrzostw Polski (w tym 15 złotych) w konkurencjach modeli F2B i F4B
[dane wg stanu na rok 2010]

Piotr Zawada wykonywał szereg prac związanych z działalnością organizacyjną w sekcji modelarskiej Aeroklubu Poznańskiego. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego sekcji modelarskiej oraz członka rady sekcji. Regularnie pełnił funkcje sędziego sportowego podczas zawodów organizowanych przez sekcję modelarską Aeroklubu Poznańskiego.